Jdi na obsah Jdi na menu
 


Útulek v Norimberku v otázkách a odpovědích

27. 6. 2016

Informace získané při exkurzi do norimberského útulku

 

ZVÍŘECÍ ÚTULEK NORIMBERK - je soukromý, existuje již 177 let. 90 % nákladů platí sponzoři a veřejnost a 10 % je od města, tedy město Norimberk poskytuje ročně částku cca 120.000 € a 20.000 € je od města Fürth.

PROVOZ ÚTULKU STOJÍ ROČNĚ 2MILIONY €. Zbytek musí vydělat z pronájmu  haly, zvířecího hřbitova, z pronájmu prostor kliniky veterinářům. Je také velmi silně podporován sponzory a dary drobných dárců. Prostory vet. kliniky jsou pronajímány za výhodný peníz veterinářům a ti za to léčí, operují a ošetřují zvířata útulku.

Útulek má rovněž krásný sál s terasou, který se pronajímá na svatby, hostiny, recepce atd. Pokud je hlučná hudba, spodek budovy se zatáhne protihlukovou stěnou a zvířata nic neslyší.

-3 x týdně je vizita veterinářů.

 

Otázky a odpovědi

-kolik mají zvířat na 1 pracovníka - útulkem ročně projde asi 5000 zvířat/rok,   cca 2000 psů a  stejně koček, zbytek malá zvířata, útulek má 30 stálých zaměstnanců.

Útulek se rozkládá na ploše 40 000 qm.

Umístěná zvířata jsou nalezenci nebo odchyty, odevzdaná nechtěná zvířata a zvířata z ilegálních transportů.

-jak jsou financováni (kdo a jak dlouho na zvíře platí) - města a obce platí za umístění odchycených zvířat, ale není stanovená pevná cena.

-jak jsou kotce veliké a po kolika psech/kočkách je tam mají - většinou po 1.

-materiál na podlaze (dlaždice, pryskyřice, ...) a materiál na mřížích (nerez, pozin, spékaná barva,...)-nerez, železo a sklo. Každý pes má vnitřní kotec, aby nebyl rušen a z toho výběh do venkovního kotce.

-splachují nebo stírají,... vytírají 1x denně, desinfekční prostředky, u psů sprchují hadicí vodou.

-jak řeší pach - myjí

-čím krmí - co mají, kvalitní krmiva jako u nás.

-čím psy/kočky standardně očkují a zda čipují (jsou čipy předregistrované?) čipují - , očkování u koček  i psů . Nejprve vakcinace, čip a odčervení. Kočky proti kočičímu moru, rýmě a paraviróze. Psy proti paraviróze, leptospiróze, hepatitidě, vzteklině a pětikombinace jako u nás. Králíci na mixomatózu.

-zda-li kastrují a pokud ano tak po jaké době od příchodu kastrují - všechny kočky, u psů dle velikosti stáří většinu ano.

-jak řeší agresivitu psů na lidi nebo na zvířata (psycholog, výcvik,...) 1x týdně chodí  specializovaný pracovník, který má tříletý kurs na výcvik i agresivitu

-dávají všem psům výcvik - ne

-jsou všichni psi každý den venčeni mimo útulek a kým (dobrovolník, pracovník,...) ano - mají poblíž park kam chodí dobrovolníci i zaměstnanci denně a výběh pro velké psy. Venčitel musí být plnoletý, člen spolku a projít školením a má legitimaci venčitele. V pondělí je zavírací den, venčí jen ošetřovatelé.

Součástí je psí hřbitov v parku naproti, který také pomáhá svým výnosem financovat provoz útulku.

-jaké jsou základní podmínky pro adopci - viz smlouvy (téměř totožní s SOS for PETS)

-kdo dělá odchyty (útulek, policie, hasiči,...), pokud útulek, jaké mají vybavení (tyče, sítě, elektrické teasery,...) sám útulek dělá odchyty, vyjímečně policie.

-jak dlouho je pes v karanténě - 10 dní

Kapacita útulu je 70 až 80 psů, při zadrženém ileg. transportu až 120, kočky 20 až 30 /extrém maximum 120 koček/dále králíci, myší, křečci, osmáci, hadi, ptáci a ostatní drobná zvířata - kapacita až 300 drobných zvířáte

Pracovní doba od 8 do 17 hod. pohotovost od 17 do 21 hod. Přes noc je pohotovostní služba na telefonu.

Výše adopčního poplatku - adopce psa od 150 až 300 €, dle stáří a zda je kastrován. Štěně až 400 €. Kočka 80 až 120 € dle kastrace. Křeček od 4 €, kastrovaný králík až 55 €.

Pro adopci se vyplňuje dotazník a následně jsou většinou prováděny předkontroly. Kočky se umísťují brzy a dobře, psi čekají 2 až 3 měsíce na adopci.