Jdi na obsah Jdi na menu
 


Útulek v Norimberku

19. 6. 2016

V sobotu 18.6.2016 jsme se díky pozvání našich německých přátel vydali společně s několika dalšími kolegyněmi a také kolegou z jiných tuzemských útulků na exkurzi do prostor útulku pro zvířata v Norimberku. Před samotnou exkurzí nám vybylo malinko času, tak jsme k občerstvení po dlouhé cestě využili služeb blízké restaurace. A pak již přesun do útulku :-)

Z veterinárních důvodů nám byly samozřejmě přístupny pouze prostory tak, jako běžným návštěvníkům. Přesto to byl zážitek, na který nejspíš nikdy nezapomeneme.

Tierheim Nürnberg je soukromé zařízení, které se zabírá cca 40 000 m2 a stará se nejen o pejsky a kočičky, ale i spoustu dalších zvířat. Mimo pavilonů zvířat patří k útulku i velké venkovní prostory k venčení psů a také zvířecí hřbitov. Na tato dvě místa jsme se bohužel z nedostatku času už nepodívali. Zapovězeny nám také z pochopitelných důvodů zůstaly prostory nemocnice a ordinací veterinárních lékařů. Pronájem veterinárních ordinací přináší útulku dvojí benefit – peníze pro útulek a levnější, a přitom rychlou, zdravotní péči pro zvířátka. Peníze jsou všude základem pro fungování. Jako podporu dostává útulek cca 10% svého rozpočtu od města Norimberku a 2% od sousedního města. Útulek má proto svůj vlastní obchod a bez sponzorů a adopčních poplatků by to také nešlo. V jedné z budov je v patře i společenská místnost, která je pronajímána na různé oslavy a semináře. Od prostor pro zvířátka je oddělena ve stropě umístěnou protihlukovou izolací a vchod se dá uzavřít zvláštní taktéž protihlukovou zástěnou pro případ, že akce trvá do nočních hodin.

Co se týče adopčních poplatků, je tam jedna zajímavost, která se u nás v ČR – pokud vím – nikde nevyskytuje. Výše poplatku není pevně stanovena, ale odvíjí se podle toho, jak je zvířátko velké (za pudlíka zaplatíte méně než za vlkodava) a také jak náročné bylo zvířátko dostat do stavu vhodného k adopci. Zohledněno je tedy nejen druh adoptovaného zvířátka, ale i to, jakou veterinární péči prošlo (krom povinné jako např. očkování) a délka umístění v útulku do doby adopce. Pohybovat se může od 2 euro za drobného živočicha až třeba po 200 euro za pejska. I přes tento – pro nás vysoký – poplatek jsme za dobu trvání exkurze viděli odcházet několik novopečených majitelů převážně kočiček.

Kapacita útulku je cca 150 pejsků a 130 kočiček. Plus samozřejmě ostatní zvířátka :-) Protože útulek ale slouží jako záchytný pro umístění zvířátek z nelegálních převozů v rámci EU, je počet zvířat často o desítky vyšší.

Odjížděli jsme s vědomím, že o takových prostorech, možnostech veterinární péče (a že náš azyl má na veterináře štěstí) a hlavně o legislativě na ochranu zvířat se nám bohužel může jen zdát.

A ještě věc nás velmi překvapila, protože jsme zvyklí na úplný opak: nikdo se nedohaduje, když má za zvíře zaplatit při adopci nebo umístění, nekomentuje ani výši poplatku. To u nás je takový přístup spíše vyjímkou (těmto vyjímkám čest)...

 

 

 

Noriberský útulek ná samořejmě své webové stránky i Facebook.

A my pro vás připravili pár fotografií :)

Nebo se můžete podívat, jak útulek nafotila naše kolegyně z jiného azylu :-)